,
Message sent from:
Together we can aim high, work hard, have fun!

School Clubs

Day

Start time

Finish time

Club

Staff

Year group

Venue

 

Monday

 

 

8.00

8.40

Year 2 Choir

Jan Walker

2

School Hall

8.00

8.40

ICT Club

Phillipa Harris

KS1

ICT Suite

12.15

12.45

Drama

Outloud

Sally Lawrence – External provider

Year 1

Year 1 Classroom

 

12.15

 

12.45

French

 

Madame Nathalie

 External provider

Year R

 

School Hall

 

3.15

4.15

Football

First Kick Football Ltd

              External provider

Year 2

Playground

3.15

4.45

Year 1 Cookery

Mrs Hardwick

Year 1

Mussels Class

 

Tuesday

 

8.00

8.40

Tennis

Miss Watts

KS1

Dining Hall / Playground

8.00

 

8.45

Sewing

 

Phillipa Harris

Year 2

Learning Bay

8.00

12.15

3.15

8.40

12.45

3.45

French

Madame Nathalie

External provider

Mrs Milne

Year 1

Year R

Year 2

School Hall

 

Classroom

3.15

4.30

Lego Club

Bricks4Kidz

External provider

KS1

Classroom / Learning Bay

3.15

4.15

KS1 Rugby - TBC

SRFC – External Provider

KS1

Playground

 

Wednesday

 

 

 

7.50

8.40

Golf

Matt – School of Golf

External provider

KS1

Playground / Dining Hall

3.15

3.50

French

Jane Milne

External provider

Year 2

YR Classroom

8.00

12.15

8.40

12.45

French

Madame Sophie

External Provider

Year 1

Year R

School Hall

3.15

4.15

Sculpture Club

Tracie Perkins

Year 2

Learning Bay

3.15

4.15

Puzzle Club

Phillipa Harris

KS1

Classroom

 

Thursday

3.15

3.50

French

Jane Milne

External Provider

Year 2

YR Classroom

8.00

12.15

8.40

12.45

French

Madame Sophie

External provider

Year 1

Year R

School Hall

3.15

4.15

Craft Club

Phillipa Harris

Year 1

Classroom

3.15

4.30

Lego Club

Bricks4Kidz

External provider

KS1

Classroom

 

Friday

 

8.00

8.45

Fitness Friday!

Phillipa Harris

KS1

Playground

8.00

8.40

Y2 Recorder

Jan Walker

Year 2

Hall

3.15

 

4.15

Football

First Kick Football Ltd

External provider

Year 1

Playground